GALA PREMIILOR

NOMINALIZĂRILE PENTRU GALA PREMIILOR UNITEM 2021-2022!

Juriul de selecție al Galei Premiilor 2021-2022, ediţia a XXI-a, a fost alcătuit din:

- Larisa UNGUREANU,  Maestru în Artă, critic de teatru, preşedinte al juriului de selecție;

- Boris CREMENE, actor și autor de texte, traducător;

- Daniel MUNTEAN, regizor.

Juriul de selecție a vizionat 42 de spectacolele, care au avut premiera în perioada 01.10.2021-30.09.2022,  în teatrele profesioniste din Republica Moldova. 

Au fost stabilite următoarele nominalizări:

I. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  SPECTACOL  DRAMATIC:

-  Spectacolul „Frunze de dor”  de Ion Druță, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național  „Mihai Eminescu”

- Spectacolul „Мастер и Маргарита”  de M.Bulgakov, regie  Serghei PUHLEAKOV, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN” 

- Spectacolul „Страна слепых” de  Nicolai Coleada, regie  Denis BABURIN,  Teatrul Naţional Găgăuz "D. Tanasoglu", Ceadîr - Lunga

- Spectacolul „Doctor fără voie” după J.B. Molière, regie Iulian BUBUIOC, Teatrul „Night Guguță”

    

II. PREMIUL  PENTRU  CEA  MAI  BUNĂ  LUCRARE  REGIZORALĂ:

- Iulian BUBUIOC, spectacolul „Doctor fără voie” după J.B. Molière, Teatrul „Night Guguță”

- Dmitri AHMADIEV, spectacolul „ Безымянная звезда”  de  Mihail Sebastian,  Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

Slava SAMBRIȘ,  spectacolul  „12 oameni furioși”,  adaptare după Reginald Rose de Liliana POPUȘOI, Teatrul Republican  „Luceafărul”

 

 III. PREMIUL  PENTRU CEL  MAI  BUN  ROL  FEMININ:

- Alexandrina GRECU,  pentru rolul  Babette,  spectacolul „Fără pijamale” după Mawby Green și Ed Feilbert, regie  Sandu GRECU, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Ruxanda RADVAN, pentru rolul Rusanda, spectacolul „Frunze de dor”  de Ion Druță, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național  „Mihai Eminescu”

- Ala RUSU-BLÂNDU, pentru rolul Bătrâna,  spectacolul ,,Avalanșa”   de Tuncer Cucenoglu, regie  Linas Marijus ZAIKAUSKAS (Lituania,Ucraina), Teatrul Național ,,Vasile Alecsandri”, Bălți   

- Olga  SOFRICOVA,  pentru  rolul  Gittel, spectacolul  „ Двое на качелях”  de William Gibson, regia Evgheni BOGNIBOV, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN” 

IV.  PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  ROL  MASCULIN:

- Constantin STAVRAT, pentru rolul Bătrânul,  spectacolul ,,Avalanșa”   de Tuncer Cucenoglu, regie  Linas Marijus ZAIKAUSKAS (Lituania,Ucraina), Teatrul Național ,,Vasile Alecsandri”, Bălți   

- Vasilii PAVLENCO,  pentru rolul Woland, spectacolul „Мастер и Маргарита ”  de M.Bulgakov, regie  Serghei PUHLEAKOV, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN” 

- Eugen NICOV, pentru rolul Sganarelle, spectacolul „Doctor fără voie” după J.B. Molière, regie Iulian BUBUIOC,  Teatrul „Night Guguță”

 

V. PREMIUL  SPECIAL  AL  JURIULUI:

- Spectacolul „Fără pijamale” după Mawby Green și Ed Feilbert, regie  Sandu GRECU, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Spectacolul ,,FAHRENHEIT 451” de Ray Bradbury, regie Radu GHILAȘ, România, Teatrul Național ,,Vasile Alecsandri”, Bălți   

- Teatrul Liber TOTEM, pentru stil inovativ și teatru performance:

-  Spectacolul „ Дом Бернарды Альбы” de Federico García Lorca, regie şi coregrafie Evgheni BURLAC;

-  Spectacolul „ Faust” de   J.W. Goethe, regie Daniel MUNTEAN;

-  Spectacolul „Millenium 2.0” dramatizare de Daniel MUNTEAN după Don  DeLillo, regie Daniel MUNTEAN;

-  Spectacolul „Пир во время  чумы „ de A. Pușkin, regie Daniel MUNTEAN

-  Spectacolul „RENAISSANCE XXII”, regie Daniel MUNTEAN

 

VI. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  SPECTACOL  PENTRU  COPII:

- Spectacolul „Кот в сапогах”” de Charles Perrault,   regie Ghenadie BOIARCHIN, Teatrul Dramatic Rus de Stat „ A. P. Cehov”

- Spectacolul „ Гадкий утёнок”   de  Hans Christian Andersen, regie Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

- Spectacolul „ Peripeţiile lui Păcală şi Tândală”,  regie Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic  "B.P. Hasdeu", Cahul

 

VII. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  SPECTACOL  DE FORME  MICI:

- Spectacolul „ Și cu violoncelul ce facem?” de Matei Vișniec, regie Vitalie DRUCEC,  Teatrul Național  „Satiricus I.L.Caragiale”

- Spectacolul  „Să le spunem pe nume”, autori:  Liudmila Timoşenco, Natalia Blok, Oksana Savcenko, Irina Kareţ, Tetiana Kiţenko, Andrei Bondarenko, regie Luminiţa ŢÎCU, Teatrul  „Alexei Mateevici”

- Spectacolul  „ Двое на качелях”  de William Gibson, regia Evgheni BOGNIBOV, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN” 

- Spectacolul „ Trei decenii împreună” de Dumitru Solomon, regie Emil GAJU, Teatrul Republican Muzical-Dramatic  "B.P. Hasdeu", Cahul

 

VIII. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  SPECTACOL  ÎN  TEATRUL  DE PĂPUŞI:

- Spectacolul „Se caută un prieten” de Ion Diviza,  regie Vasile CLICHICI, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Spectacolul „Doi vecini” de   Serghei Visotski (or. Nicolaev, Ucraina), regia și scenografia Ion AMBROSI, Teatrul pentru copii ”Piciul  Julien”

- Spectacolul „Parte dreaptă” de Nicolae Rusu, regie Gabriela LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”

 

IX. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  ROL  SECUNDAR  FEMININ:

- Ina ILAȘCIUC – UNGUREANU, pentru rolul Moașa, spectacolul ,,Avalanșa”   de Tuncer Cucenoglu, regie  Linas Marijus ZAIKAUSKAS (Lituania,Ucraina), Teatrul Național ,,Vasile Alecsandri”, Bălți   

Vitalia GRIGORIU, pentru rolul Ferapont, spectacolul „Trei surori” după A.P.Cehov,  regie   Krisztián KILITI (Ungaria), Teatrul Republican  „Luceafărul”

- Natalia IVANCIUC, pentru rolul Medina, spectacolul „ Страна слепых” de  Nicolai Coleada, regie  Denis BABURIN,  Teatrul Naţional Găgăuz " D. Tanasoglu", Ceadîr - Lunga

 

X. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  ROL  SECUNDAR  MASCULIN:

- Dan MELNIC, pentru rolul Trofimaș, spectacolul „Frunze de dor”  de Ion Druță, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național  „Mihai Eminescu”

- Gheorghe GUȘAN, pentru rolul Leonard, spectacolul „Fără pijamale” după Mawby Green și Ed Feilbert, regie  Sandu GRECU, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Dmitri DJURINSCHI, pentru rolul Udrea, spectacolul „Безымянная звезда”  de  Mihail Sebastian, regia şi scenografia  Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

 

XI. PREMIUL  PENTRU  CEA  MAI  BUNĂ  SCENOGRAFIE:

- Adrian SURUCEANU,  spectacolul „Capcana”  după „Fuga”  de Mihail Bulgakov, regie Petru HADÂRCĂ, Teatrul Național  „Mihai Eminescu”

- Irina GURIN, spectacolul  „Să le spunem pe nume”, autori:  Liudmila Timoşenco, Natalia Blok, Oksana Savcenko, Irina Kareţ, Tetiana Kiţenko, Andrei Bondarenko, regie Luminiţa ŢÂCU, Teatrul  „Alexei Mateevici”

- Iurie HARMELIN, POST MORTEM, pentru ideea scenografiei la spectacolul „Мастер и Маргарита ” de M.Bulgakov, regie  Serghei PUHLEAKOV, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN” 

 

 XII. PREMIUL  PENTRU  CELE  MAI  BUNE  COSTUME  TEATRALE:

- Natalia DELI,  spectacolul  „Bonjour, Monsieur Pierrot ” de Nonna Slepakova, regie  Vasilii PAVLENCO, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN”

- Olga CECAN,  spectacolul  Гадкий утёнок”  de  Hans Christian Andersen, regie Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

- Stela VEREBCEANU,  spectacolul „Frunze de dor”  de Ion Druță, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național  „Mihai Eminescu”

 

XIII. PREMIUL  PENTRU  CEA  MAI  BUNĂ  COREGRAFIE  ŞI  EXPRESIE  CORPORALĂ:

- Eugeniu BURLAC, spectacolul „Дом Бернарды Альбы” de Federico García Lorca, Teatrul Liber TOTEM

- Dumitru TANMOȘAN, spectacolul „Fără pijamale” după Mawby Green și Ed Feilbert, regie  Sandu GRECU, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Dmitri AHMADIEV, Olga IACHIMCENCO, spectacolul „Страна слепых”  de  Nicolai Coleada, regie  Denis BABURIN,  Teatrul Naţional Găgăuz " D. Tanasoglu"

 

XIV. PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  ROL  ÎN  TEATRUL  DE  PĂPUŞI:

- Oxana COLUN, pentru rolul Corcoduș, Arici, Broscuța, Bufniță, spectacolul „Se caută un prieten” de Ion Diviza,  regie Vasile CLICHICI, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Nina LEFTER, pentru rolurile Somnul (Pevestiroeul), rechinul Poc, peștele Gălbenuș (vecinul familiei Blue), spectacolul „Aventurile peştişorului azuriu” de Izabela Oprea (România), regie Dan ŢOPA (România), Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Ala BUHNĂ, pentru rolul Găina, spectacolul „Parte dreaptă” de Nicolae Rusu, regie Gabriela LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”

 

XV. PREMIUL  PENTRU  CEA  MAI  BUNĂ  CREAŢIE  MUZICALĂ:

- Mihai MACARU, spectacolul „Se caută un prieten” de Ion Diviza,  regie Vasile CLICHICI, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Aliona MATVEEVA, Ruslan IVANOV, spectacolul „Безымянная звезда” de  Mihail Sebastian, regia şi scenografia  Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia”, Tiraspol

- Alexandr  MELNIC, spectacolul „Millenium 2.0” dramatizare de Daniel MUNTEAN după Don  DeLillo, regie Daniel MUNTEAN, Teatrul Liber TOTEM

XVI. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ CREAŢIE TEATRALĂ LA RADIO ȘI TV

1. Spectacolul radiofonic „Luceafărul”, după opera omonimă de M.Eminescu, regie artistică  Daniela BURLACA și Aurica VARZARI. Teatrul Geneza Art.

2. Spectacolul „Rămășagul”, adaptare radiofonică după piesa omonimă de Vasile Alecsandri,  regia artistică – Olga Șveț. Producţie a teatrului radiofonic.

 

XVII. PREMIULL  PENTRU  CEL  MAI  VALOROS  DEBUT:

- Corina ROTARU, pentru rolul Domnica, spectacolul „Frunze de dor”  de Ion Druță, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național  „Mihai Eminescu”

- Anastasia GHERASIMOVA, pentru rolul Bobby, spectacolul „Последний пылкий влюблённый”   de Neil Simon, regie Dmitri COEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

- Anastasia LISENIKAIA, pentru rolul Elain, spectacolul „Последний пылкий влюблённый” de Neil Simon, regie Dmitri COEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

- Igor MIHAILOV, pentru rolul Prim,  spectacolul „ Renaissance XXII”,  regie Daniel MUNTEAN, Teatrul Liber TOTEM

 

                                   

 JURIUL DE SELECȚIE AL GALEI PREMIILOR UNITEM -2022,

EDIȚIA a XXI-a!

 

Juriul de selecție al Galei Premiilor UNITEM-2022 este format din:

Larisa UNGUREANU, Maestru în Artă, critic de teatru, președinte al juriului;

Boris CREMENE, actor și autor de texte, traducător;

Daniel MUNTEANU, regizor.

 

În atenția juriului de selecție intră spectacolele montate

în perioada 01 octombrie 2021-01 octombrie 2022.

 

REGULAMENTUL GALEI PREMIILOR UNITEM – 2022.

 

GALA PREMIILOR UNITEM, căutându-şi cea mai adecvată formulă, prin amploarea şi modul în care este gândită, constituie cea mai importantă manifestare teatrală profesionistă de rang naţional, având ca obiectiv principal promovarea şi stimularea creativităţii producţiei teatrale în perimetrul culturii naţionale.

1. Gala Premiilor UNITEM este o sărbătoare anuală a oamenilor de teatru din Republica Moldova, care are caracter competitiv, apără și evidențiază talentele din țară, este coordonată personal de către Preşedintele UNITEM şi se desfăşoară în fiecare an. Spectacolul Galei Premiilor se transmite publicului larg în direct la TV, după o înţelegere prealabilă.

2. Organizatorul Galei este Uniunea Teatrală din Moldova, cu sprijinul Ministerului Culturii, Primăriei Municipiului Chişinău, a altor organizaţii, fundaţii, ziare şi reviste, posturi de radio şi TV, întreprinderi şi firme, a altor persoane juridice din ţară şi de peste hotare, care susţin dezvoltarea Artei teatrale din republică şi contribuie financiar la buna desfăşurare a Galei Premiilor UNITEM.

3. Scopul acestei manifestări este stimularea creativităţii, susţinerea talentelor, promovarea celor mai bune realizări în arta actorului, regizorului, scenografului, coregrafului.

4. Senatul UNITEM aprobă anual, dar nu mai târziu de 15 februarie, componenţa nominală a Juriului de selecţie, constituită din 3 membri (actori, regizori, critici de teatru, scenografi, dramaturgi), care are drept scop vizionarea (până la 30 septembrie 2022, (juriul nu are dreptul să schimbe data)) spectacolelor montate în teatrele profesioniste după Gala precedentă, după care, până la 03 octombrie 2022, propune câte 3 nominalizări pentru fiecare premiu al Galei UNITEM, care vor fi date publicităţii până în ziua desfăşurării Galei Premiilor UNITEM.

5. În legătură cu pandemia COVID-19, data de 30 septembrie poate fi schimbată numai cu acordul Senatului UNITEM.

6. Cu aproximativ două luni înainte de Gala Premiilor UNITEM, Senatul UNITEM aprobă componenţa nominativă a Juriului final, compus din 3 membri (actori, regizori, critici de teatru, scenografi, dramaturgi) care îi desemnează, dintre cei nominalizaţi, în seara Galei, pe câștigătorii PREMIILOR UNITEM.

7. Juriul final poate decide să nu se acorde premiul la un anumit compartiment, dar are dreptul să acorde ex-aequo.

8. Președinte al Juriului de selecție și al Juriul final se alege de către Senatul UNITEM o singură persoană, cu dreptul de a avea două voturi numai la un singur premiu.

9. Modificările în componenţa Juriului se fac în baza deciziei Senatului UNITEM.

10. Preşedintele UNITEM nu are drept de vot la alegerea juriului.

11. Juriul îşi exercită funcţiile conform Regulamentului de Jurizare, care este întocmit şi votat de către membrii Juriului la prima lor şedinţă oficială, în care e necesar să includă următoarele restricţii: la vizionarea spectacolului inclus în concurs trebuie să fie prezenţi toţi membri Juriului.

12. Spectacolul este acceptat pentru discuţie după ce este vizionat de toţi membrii juriului.

13. Membrii Juriului, care au lipsit de la vizionarea a cel mult trei spectacole, sunt lipsiţi de remunerare din partea UNITEM.

14. Vizionarea spectacolelor de către Juriul de selecţie se face în toate teatrele din Republica Moldova din reţeaua de stat, municipală şi departamentală sau companii particulare cu activitatea artistică atestată oficial de către Ministerul Culturii.

15. Nu se admit în concursul Galei Premiilor UNITEM spectacolele studenților.

16. Spectacolele teatrelor concurente cu nominalizările anunţate sunt prezentate pe viu (excepţie fac spectacolele radiofonice şi TV), la sediul teatrelor sau în săli arendate (din contul concurentului), în cazul spectacolelor radiofonice şi TV, în instituţiile TV, strict în limita graficului coordonat de Preşedintele UNITEM.

17. Desemnarea Laureaţilor se face în ziua spectacolului festiv. Membrii Juriului şi secretarul sunt obligaţi să păstreze taina deliberării Juriului până în clipa „deschiderii plicului”.

PREMIILE GALEI UNITEM:

1. Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic;

2. Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală;

3. Premiul pentru cel mai bun rol feminin;

4. Premiul pentru cel mai bun rol masculin;

5. Premiul special al juriului;

6. Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii;

7. Premiul pentru cel mai bun spectacol de forme mici;

8. Premiul pentru cel mai bun spectacol în Teatrul de Păpuşi;

9. Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin;

10. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin;

11. Premiul pentru cea mai bună scenografie;

12. Premiul pentru cele mai bune costume teatrale;

13. Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală;

14. Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi;

15. Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală;

16. Premiul pentru cea mai bună creaţie teatrală la Radio şi TV;

17. Premiul pentru cel mai valoros debut;

 

NOTĂ: Referitor la Premiul pentru cea mai bună creaţie teatrală la Radio şi TV.

Dacă în concurs n-au participat cel puţin 3 spectacole, premiul nu se acordă.