GALA PREMIILOR

În acest an evenimentul a fost găzduit de

Teatrul Național Satiricus Ion Luca Caragiale.

Juriul final în următoarea componență a desemnat

 Laureații Galei Premiilor 2021 ediția a XX-a, aniversară!  video vizionați aici

 

Președintele juriului

Svetlana RADU, Svetlana RADU, Maestru în Artă, regizor, actriţă, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”, președinte al juriului;

Membrii juriului:

- Violeta TIPA, doctor în studiul artelor, șef secție Arte audiovizuale, Institutul Patrimoniului Cultural;

Irina NECHIT, dramaturg, jurnalist cultural.

 Secretara juriului    -  Erica Ciubotaru

 

 

LAUREAȚII GALEI PREMIILOR UNITEM 2021

 

I. CEL MAI BUN SPECTACOL DRAMATIC

- Spectacolul „Tata de Dumitru Matcovschi, regie Slava SAMBRIŞ,

  Teatrul Republican “Luceafărul”

- Spectacolul „Мещане de Maxim Gorki, regie Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic  

  Rus de Stat  A. P. Cehov”

 

II. CEA MAI BUNĂ LUCRARE REGIZORALĂ

- Slava SAMBRIȘ, pentru regie la spectacolul „Tata” de Dumitru Matcovschi, Teatrul Republican Luceafărul’’

 

III. CEL MAI BUN ROL FEMININ

- Elena OLEINIC, pentru rolul Ana Andreevna, spectacolul „Revizorul" de Nikolai Gogol, regie artistică și scenografie Alexandru GRECU, Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

 

IV. CEL MAI BUN ROL MASCULIN

- Victor TRIBOI, pentru rolul Lisandru, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regie Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’'

- Petru HADÂRCĂ, pentru rolul Froggy, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

 

V. PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI

- Spectacolul „ Casa” după Maxim Gorki, regie Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

- Spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regie Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

VI. CEL MAI BUN SPECTACOL ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI

- Spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regie Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 

VII. CEL MAI BUN ROL SECUNDAR FEMININ

- Ruslana GONCEAROVA, pentru rolul Krivțova Elena Nicolaevna, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regie Slava SAMBRIŞ,

Teatrul Dramatic Rus de Stat  “A. P. Cehov”

- Iraida BOBESCU, pentru rolul Eleonora, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regie Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican “Luceafărul”

 

 

 

VIII. CEL MAI BUN ROL SECUNDAR  MASCULIN

- Petru PEICEV, pentru rolul Percihin, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regie Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov"

- Ion JITARI, pentru rolul Aristid, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regie  

   Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’

 

IX. CEL MAI BUN SPECTACOL PENTRU COPII

- Spectacolul „Mary Poppins” de Pamela Lyndon Travers, regie și scenografie Iulia EVSTIFEEVA, Teatrul Dramatic pentru Tineret  “S Ulițî Roz IURIE HARMELIN”

 

X. CEL MAI BUN SPECTACOL DE FORME MICI

- Spectacolul „ Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regie Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

 

XI. CEL MAI BUN ROL ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI

- Irina BOIARCHINA, pentru rolul Puișorul, spectacolul „ Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regie Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Arcadie STRUNGARU, pentru rolul Lupul, spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regie Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 

XII. CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE

- Adrian SURUCEANU, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regie Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’

 

XIII. CELE MAI BUNE COSTUME TEATRALE

- Tatiana POPESCU, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regie Alexandru COZUB, Teatrul Național " M. Eminescu"

 

XIV. CEA MAI BUNĂ COREGRAFIE ŞI EXPRESIE CORPORALĂ

- Alexandra SOȘNICOVA / Sergiu GOLOVNEA, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regie Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

XV. CEA MAI BUNĂ CREAŢIE MUZICALĂ

- Viorel BURLACU, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regie Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

XVI. CEL MAI VALOROS DEBUT

- Ion LIULICA, pentru rolul Hirin Kuzma Nicolaevici, spectacolul „Jubileul” de A.P.Cehov, regie Slava SAMBRIȘ, Teatrul "A. Mateevici”

 

PREMIILE SENATULUI UNITEM:

 

I. PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE

- Vitalie RUSU, Artist al Poporului, actor, Teatrul Naţional „M.Eminescu”

- Liudmila COLOHINA, Maestru în Artă, actriţă, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

II. PREMIUL DE EXCELENȚĂ

- Alexandru COZUB, Artist al Poporului, regizor, director artistic, Teatrul Naţional „M.Eminescu”

- Maia MORGENSTERN, actriță de teatru, film, director al Teatrului Evreiesc de Stat, București

- Alexandru ȘIȘCHIN, Artist al Poporului, actor, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz IURIE HARMELIN

 

III. PREMIUL “OMNIA”

- Paulina ZAVTONI, Artistă a Poporului, actriță, Teatrul Republican „Luceafărul”, conferențiar universitar AMTAP

 

IV. PREMIUL „Ion UNGUREANU”

- Victor TRIBOI, actor, Teatrul Republican ”Luceafărul”

 

V. PREMIUL „Valeriu CUPCEA”

- Arcadie RĂCILĂ, Artist Emerit, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

 

VI. PREMIUL „Eugeniu URECHE”

- Iurie MAIMESCU, solist, Teatrul Național de Operă și Balet „M.Bieşu”

 

VII. PREMIUL „Mihai VOLONTIR”

- Eufrosinia CAPMARI, Artistă Emerită, actriţă, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi

 

VIII. PREMIUL „Mihai CURAGĂU”

- Ion GROSU, Artist Emerit, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

 

IX. PREMIUL „Veniamin APOSTOL”

- Alexandr PETROV, actor, director al Teatrului Dramatic pentru Tineret

„S uliţî Roz IURIE HARMELIN”

- Gheorghe GUȘAN, actor, Teatrul Naţional “Satiricus I.L.Caragiale”

 

X. PREMIUL „Anatol PÂNZARU”

- Irina ȚĂRUȘ, actriță, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălți

 

XI. PREMIUL „Ion-Sandri ŞCUREA”

- Pavel LUPĂCESCU, actor, director artistic, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălți

 

XII. PREMIUL „Petru BARACCI”

- Denis PEREV, actor, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

 

 

XIII. PREMIUL „Constantin CONSTANTINOV”

- Constantin MOCANU, Artist Emerit, actor, Teatrul Muzical Dramatic „B.P.Hasdeu”, Cahul

- Alexandru CRÎLOV, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

 

XIV. PREMIUL „Nelly CAMENEVA”

- Vladimir CHIRIUHANȚEV, Artist Emerit, actor, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

 

XV. PREMIUL „Victor CIUTAC”

- Ninela CARANFIL, Artistă a Poporului, actriță, Teatrul Naţional „M.Eminescu”

 

XVI. PREMIUL „Pavel PROCA”

- Ion JITARI, actor, Teatrul Republican „Luceafărul”

 

XVII. PREMIUL „Eugenia TODORAȘCU”

- Irina RUSU, Artistă Emerită, actriţă, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

 

XVIII. PREMIUL „Titus JUCOV”

- Nina LEFTER, Artistă Emerită, actriță, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”

 

XIX. PREMIUL „Nadejda ARONEȚKAIA”

- Irina SERICOVA, Artistă Emerită, actriță, Teatrul de Dramă și Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

 

XX. PREMIUL „Ion PUIU”

- Elena PUIU, Maestru în Artă, actriță

 

 

 

XXI. PREMIUL „Leonid CEMORTAN”

- Violeta TIPA, doctor în studiul Artelor, şef secţie Arte audiovizuale Institutul Patrimoniului Cultural

 

XXII. PREMIUL „Alexandru FEDICO”

- Vitalia GRIGORIU, Maestru în Artă, actriţă, director al Teatrului Republican „Luceafărul”

 

XXIII. PREMIUL Cea mai bună creație în teatrul liric

- Lilia ISTRATII, solistă, Teatrul Naţional de Operă şi Balet „M.Bieşu”

 

XXIV. PREMIUL OMUL DIN CULISE

- Elena CRUDU, costumeră, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi

- Ludmila ALEXEEVA, asistent regie, Teatrul Național de Operă și Balet „M.Bieşu”

 

PREMIILE PREȘEDINTELUI UNITEM

PENTRU ACTORIE

- Bogdan HOROHORIN, actor, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz IURIE HARMELIN”

- Nadejda CRÎLOVA, actriță, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Victor UNTILĂ, actor, Teatrul „A. Mateevici"

- Laurenţiu VUTCĂRĂU, actor, Teatrul Naţional „E. Ionesco”

 

PENTRU REGIE

- Daniel MUNTEANU, actor, regizor, director artistic al TEATRULUI LIBER TOTEM

- Roman MALAI, actor, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

 

PENTRU PEDAGOGIE TEATRALĂ

- Nelly COZARU, Maestru în Artă, actriţă, lector universitar AMTAP

PENTRU MANAGEMENT TEATRAL

- Onorina BURLACU -TĂNASE, actriţă, director al Teatrului Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi

 

PREMIUL CONCURSULUI DE DRAMATURGIE

- Ana - Sorina CORNEANU, România

 

Juriul de selecție al Galei Premiilor UNITEM,

ediția a XX-a, aniversară, a fost alcătuit din:

 

Vitalie DRUCEC, Maestru în Artă, regizor, preşedintele juriului,

Svetlana RADU, Maestru în Artă, actriță, regizor,

Violeta TIPA, doctor în studiul Artelor, şef secţie Arte audiovizuale, Institutul Patrimoniului Cultural.

 

Juriul a vizionat spectacolele care au avut premiera în perioada 21 decembrie 2020 – 30 septembrie 2021 în teatrele profesioniste din Republica Moldova.

 

Au fost stabilite următoarele nominalizări:

 

I. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL DRAMATIC:

 1. Spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

2. Spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov"

3. Spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național " M. Eminescu"

 

II. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ LUCRARE REGIZORALĂ:

 1. Slava SAMBRIȘ, pentru regia la spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov" și spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

2. Dumitru GRICIUC, pentru regia la spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, Teatrul Național " V. Alecsandri", Bălți

3. Alexandru COZUB, pentru regia la spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, Teatrul Național " M. Eminescu"

4. Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), pentru regia la spectacolul „ Casa” dupa Maxim Gorkiy, Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

 

III. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL FEMININ:

 

1. Alina CARP, pentru rolul Olga, spectacolul „ Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regia Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

2. Dorina TATARU, pentru rolul Irma, spectacolul „Flori de mină" de Szekely Csaba, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

3. Elena OLEINIC, pentru rolul Ana Andreevna, spectacolul „Revizorul" de Nikolai Gogol, regia artistică și scenografia Alexandru GRECU, Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

IV. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL MASCULIN:

 1. Vladimir CHIRIUHANȚEV, pentru rolul Bessemenov Vasilii Vasilievici, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov"

2. Victor TRIBOI, pentru rolul Lisandru, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

3. Petru HADÂRCĂ, pentru rolul Froggy, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

 

V. PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI:

 

1. Spectacolul „ Casa” după Maxim Gorkiy, regia Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

2. Spectacolul «Василий Теркин» de Alexandr Tvardovschi, regia Alexandr NASENCOV (Moscova, Rusia), Teatrul Dramatic pentru Tineret " S Ulitî Roz IURIE HARMELIN"

3. Spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

VI. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

      ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI:

 

1. Spectacolul „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Ruslan LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși "Guguță''

2. Spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 

VII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR FEMININ:

1. Ruslana GONCEAROVA, pentru rolul Krivțova Elena Nicolaevna, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov"

2. Dina COCEA, pentru rolul Adel, spectacolul „Joisărbătoare" de Katalin Thuroczy, regia și scenografia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Național "M. Eminescu"

3. Iraida BOBESCU, pentru rolul Eleonora, spectacolul „Tata" de DumitruMatcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’

 

VIII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR MASCULIN:

1. Petru PEICEV, pentru rolul Percihin, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov"

2. Alexandru PLEȘCA, pentru rolul Grunter, Elios, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

3. Ion JITARI, pentru rolul Aristid, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi,regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’

 

IX. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL PENTRU COPII:

 1. Spectacolul «Мозгорой» de T. Zanet, regia Mihail REZUNEȚ și Anatol RADULOV, Teatrul Găgăuz "D. Tanasoglu", Ceadâr-Lunga

2. Spectacolul „Punguța cu doi bani”, adaptare de Ecaterina Mihăescu-Păun după povestea omonimă de Ion Creangă, regia Alina CARP, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

3. Spectacolul „Mary Poppins" de Pamela Lyndon Travers, regia și scenografia Iulia EVSTIFEEVA, Teatrul Dramatic pentru Tineret " S Ulitî Roz IURIE HARMELIN"

 

X. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL DE FORME MICI:

 1. Spectacolul „ Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regia Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

2. Spectacolul „Jubileul” de A.P.Cehov, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul "A. Mateevici”

3. Spectacolul „Ulciorul sfărâmat” după H. von Kleist, regia Iulian BUBUIOC, Teatrul Municipal de Păpuși " Night Guguță''

 

XI. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE:

 1. Adrian SURUCEANU, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov" și spectacolul “ISTORIA COMUNISMULUI povestită pentru bolnavii mintal“ de Matei Vişniec, regia Cristian Hadji Culea, Teatrul Național "M. Eminescu"

2. Iurie MATEI, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

3. Victor PALII, spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, regia Dumitru GRICIUC, Teatrul Național " V. Alecsandri", Bălți

 

XII. PREMIUL PENTRU CELE MAI BUNE COSTUME TEATRALE:

 1. Tatiana POPESCU, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național " M. Eminescu"

2. Stela VEREBCEANU, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov" și spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

3. Irina GURIN, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

 

XIII. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ COREGRAFIE

          ŞI EXPRESIE CORPORALĂ:

 1. Alexandra SOȘNICOVA / Sergiu GOLOVNEA, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

2. Irina FORMANIUC, spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, regia Dumitru GRICIUC, Teatrul Național " V. Alecsandri", Bălți

3. Alexandru PETROV, spectacolul „Mary Poppins" de Pamela Lyndon Travers, regia și scenografia Iulia EVSTIFEEVA, Teatrul Dramatic pentru Tineret " S Ulitî Roz IURIE HARMELIN"

 

XIV. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI:

 

1. Irina BOIARCHINA, pentru rolul Puișorul, spectacolul „ Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

2. Arcadie STRUNGARU, pentru rolul Lupul, spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

3. Eugeniu NICOV, pentru rolul Ivan Turbincă, spectacolul „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Ruslan LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși "Guguță''

 

XV. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ CREAŢIE MUZICALĂ:

 

1. Dumitru SERETINEAN, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov"

2. Viorel BURLACU, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

3. Constantin DUȘCU, spectacolul «Мозгорой» de T. Zanet, regia Mihail REZUNEȚ și Anatol RADULOV, Teatrul Găgăuz "D. Tanasoglu", Ceadâr-Lunga

 

XVI. PREMIUL PENTRU CEL MAI VALOROS DEBUT:

 

1. Ion LIULICA, pentru rolul Hirin Kuzma Nicolaevici, spectacolul „Jubileul” de A.P.Cehov, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul "A. Mateevici”

2. Dmitrii DJURINSCHI, pentru rolul Dramaturgul, spectacolul „Сублимация” de Aldo De Benedetti, regia Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

3. Iulia EFSTIFEEVA, pentru regia la spectacolul „Mary Poppins" de Pamela Lyndon Travers, Teatrul Dramatic pentru Tineret "S Ulitî Roz IURIE HARMELIN”