GALA PREMIILOR UNITEM- 2019, ed.XVIII-a


 

JURIUL  DE SELECŢIE AL GALEI PREMIILOR UNITEM- 2019

Aprobat la Ședința Senatului UNITEM din 24.10.2018

în următoarea componență

 

1. Eleonora CONSTANTINOVA, regizor, Teatrul Național de Operă și Balet „M.Bieșu”, Artistă a Poporului

2. Angela CIOBANU, actriță, Teatrul Național „M.Eminescu”, Artistă Emerită

3. Liviu ȘTIRBU,  compozitor, Artist al Poporului

4. Emilian GALAICU-PĂUN, poet, prozator, eseist, editor-șef al editurii Cartier din Chișinău

5. Dumitru CRUDU, dramaturg


La data de  26 martie 2018 în sala Teatrului Național „Mihai Eminescu”  Juriul Final al Galei Premiilor , în următoarea componenţă:

  1. Svetlana Radu, actriţă, Teatrul Republican Licurici, Președintele Juriului
  2. Mariana Bahnaru, crainic de TV şi radiodifuziune, membru al juriului
  3. Boris Cremene, actor, membru al juriului

au desemnat Laureații  Galei Premiilor UNITEM 2018, privesc.eu: 

 LAUREAȚII GALEI PREMIILOR 2018 

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic se acordă:

-Spectacolului „Colecţionarul”, regia Daniela Burlaca, Teatrul Geneza ART

  • Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală se acordă:

-Regizorului  Vitalie Drucec, spectacolul „Casa Zoikăi”,  Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

  • Premiul pentru cel mai bun rol feminin se acordă:

-Actriței Dana Ciobanu, pentru rolul Mihaela, spectacolul „Invitaţie la vals”, Teatrul Geneza ART

Premiul Cel mai bun rol masculin se acordă actorilor :

Alexandru Pleşca, pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov, spectacolul „Casa Zoikăi”, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

- Serghei Vokulovskii, pentru rolul François, spectacolul „Ужин дураков”,Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

  • Premiul special al juriului se acordă:

Spectacolului „Дорогая  Памела”, regia Tural Mustafaev, Teatrul Găgăuz „Dumitru Tanasoglu”, Ceadâr – Lunga.

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii se acordă:

-Spectacolului „Harap alb”, regia Toma Hogea, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

-Spectacolului „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele”, regia  Aurelian Bălăiţă,  Teatrul Republican “Luceafărul ”.

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol în Teatrul de păpuşi nu se acordă

  • Premiul special pentru creație în teatrul liric se acordă:

Vladimir Zaklikovschi, solist, Teatrul Naţional de Operă şi Balet “M.Bieşu”

  • Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin se acordă:

Actriței Rodica Ciobanu, pentru rolurile Ramona, Meda, spectacolul „Despărţitorul”, Teatrul Republican Muzical – Dramatic „B. P. Hasdeu”, Cahul

  • Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin se acordă:

 Actorului Ghenadie Gîlcă, pentru rolul Heruvim, spectacolul „Casa Zoikăi”, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

  • Premiul pentru cea mai bună scenografie se acordă:

 Iurie Matei, spectacolul „Steaua fără nume”, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.

  • Premiul pentru cele mai bune costume teatrale se acordă:

Olga Bîzina, spectacolul  „Алиса в стране чудес”,  Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

  • Premiul Cea mai bună coregrafie şi expresie corporală se acordă:

Lilian Carauş și Mariana Drozdova, spectacolul „Выстрел в спину”, Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P.Cehov”.

  • Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi se acordă:

 Valentin Zuza, pentru rolul Hîdul, spectacolul „Aripi rătăcite”, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

  • Premiul Cel mai  valoros debut nu se acordă.
  • Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală se acordă:

Liviu Ştirbu, spectacolul „Veselul Humuleştean” după Ion Creangă, regia Tudor Ţărnă, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”.

  •  Premiul de excelenţă

-  Valeriu Cazacu, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

- Emil Boroghină, actor, regizor, director al  Festivalului Internaţional Shakespeare, Craiova, România.

  • Premiul pentru întreaga activitate

- Natalia Ştefaniuc, actriţă, Teatrul Municipal de Păpuşi”Guguţă”

  •  Premiul „Eugeniu Ureche”

- Ioan Paulencu, solist, Teatrul Naţional de Operă şi Balet “M.Bieşu”

  • Premiul „Nelly Cameneva”

- Alla Tuz-Haret, actriţă, Teatrul Dramatic Rus de  Stat “A.P.Cehov”

  • Premiul „Anatol Pânzaru”

- Iulia Şumanschi, actriţă, Teatrul Naţional “V.Alecsandri” din Bălţi

  • Premiul „Nadejda  Aroneţkaia”

- Angela Ciobanu, actriţă, Teatrul Naţional “M.Eminescu”

  • Premiul „Ion-Sandri Şcurea”

- Rodica Zbîrciog, actriţă, Teatrul Muzical-Dramatic”B.P.Hasdeu”, Cahul

- Nicu Țărnă, actor, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”

  • Premiul „Constantin Constantinov

- Arcadie Răcilă, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

  • Premiul „Veniamin Apostol”

- Boris Focşa, director general, Teatrul Republican „Luceafărul”

- Spectacolul „Crăiasa zăpezilor”, regie Ghenadie Boiarchin,  Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

  • Premiul „Victor Ciutac”

- Spectacolul «Полуденные сноведения» de A.Ostrovski, regia D.Ahmadiev , Teatrul Dramatic Rus de Stat „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

  • Premiul „Pavel Proca”

- Constantin Stavrat, actor, Teatrul Naţional “V.Alecsandri” din Bălţi- Spectacolul “Capra cu trei iezi”, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici”

  • Premiul „Eugenia Todoraşcu”

-Spectacolul Autobuzul “ de S.Stratiev,regia Iurie Harmelin,Teatrul Dramatic Pentru Tineret  „S uliţî Roz”

  • Premiul „Petru Baracci”

- Valeriu Braga, actor, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

  • Premiul „Titus Jucov”

- Diana Nimijan, actriţă, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici”

  • PREMIUL PREŞEDINTELUI UNITEM:

-Premiul pentru actorie

Irina Boiachina, actriţă, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici”

Arcel Ioseliani,  actor al Teatrului Dramatic Rus de Stat „A.P. Cehov”

- Premiul pentru regie

Eugeniu Matcovschi,  actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

- Premiul pentru cronică  TV-Lidia Popodneac, redactor TV (Moldova 1)

- Premiul pentru management

Marinela Țepuș, director al Teatrului „Nottara”, Bucureşti, România

-Premiul special al președintelui

-Victor Burla, artist orchestră,  Teatrul Naţional de Operă şi Balet “M.Bieşu”

  • Premiul „Leonid Cemortan”

- Mihai Cimpoi, academician

  • Premiul „Alexandru Fedico”

- Boris Focşa,  director general, Teatrul Republican „Luceafărul”

  • Premiul pentru dramaturgie

- Irina Nechit, piesa „Sfaturile Melaniei”

  • Premiul Omul din culise

- Valentina Colosenco, machioză, Teatrul Naţional de Operă şi Balet

- Angela Gherman, şef secţie recuzită, Teatrul Naţional “V.Alecsandri” din Bălţi

Tatiana Macovenco, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici” 

La şedinţa Senatului UNITEM din  05 februarie 2018 

a fost ales Juriul Final al Galei Premiilor , 
în următoarea componenţă:
  1. Svetlana Radu, actriţă, Teatrul Republican Licurici
  2. Mariana Bahnaru, crainic de TV şi radiodifuziune
  3. Boris Cremene, actor

 care v-a desemna în ziua de 26 martie 2018 în sala Teatrului Național „Mihai Eminescu” 

laureații Galei Premiilor UNITEM 2018.

La şedinţa Senatului UNITEM din  16 octombrie 2017

a fost aprobat Regulamentul Galei Premiilor 2017-2018  şi a fost ales

Juriul de Selecţie al Galei Premiilor UNITEM 2018

în următoarea componenţă:

1. Mihai FUSU, regizor, actor, Presedintele juriului

2. Elfrida COROLIOV, critic de teatru, doctor în studiul artelor, om emerit, membru al juriului

3. Petru BALAN, pictor scenograf, conferențiar universitar ULIM, maestru în artă, membru al juriului

4. Mariana STARCIUC, lector universitar, dramaturg, membru al juriului

5. Aliona BARONCEA, critic de teatru, membru al juriului

Activitatea Juriului  a început la  20 octombrie 2017 pînă la 31 ianuarie 2018 

Juriul are drept  scop vizionarea, în perioada 20 octombrie 2017 – 30 ianuarie 2018, spectacolelor montate în teatrele profesioniste, inclusiv la radio și tv, din Republica Moldova după Gala Premiilor UNITEM-2017, urmând ca până la 1 februarie să înainteze câte 3 nominalizări la cele 17 premii pentru Gala Premiilor UNITEM – 2018, ediția a XVII-a.

Nominalizările propuse de juriu urmează a fi date publicității.

Regulamentul Galei Premiilor UNITEM 2018